Беспрекорно: Италијански дизајн не подразумева само привлачну форму већ и оригинална техничка решења у конструкцији ножева
"Лионстил" је добро познато име у свету ножева јер већ дуже од деценије сваке године осваја признања на најпрестижнијим светским сајмовима.
![lionstil.jpg](/cache/images/6/9/4/5/3/69453812ec2581cbc11dd34ba10b98e2a0005b68.jpg)
Ова фирма са Апенина сарађује са многим највећим произвођачима, па су тако радили ексклузивне моделе за "Спајдерко", ЦРКТ, "Похл Форс" и "ДПx Геар". Већ то довољно говори о квалитету ножева из Маниага. Уз изврсна дизајнерска решења, што је ваљда Италијанима "у крви", "Лионстил" ножеви без изузетка користе најквалитетније материјале са беспрекорно прецизном израдом и строгом завршном контролом.
Иако неретко делују врло модерно, у основи су то проверена решења за радне ножеве. Није да беже од "тактичких" модела, штавише неке од њихових модела можете видети у рукама припадника различитих елитних тимова али се труде да одрже везу са традиционалним сечивима. То и строжи прописи у погледу онога што у појединим државама дефинише нож као оружје (нпр. отварање једном руком или забрављено сечиво), навело је "Лионстил" да се окрене базичним моделима који су били популарни у не тако давној прошлости.
![](/gallery/storage/2020_05/14/lionstil-1.jpg)
Квалитет и практичност
У класификацији ножева нећете наћи српски превод за "слипџоинт" нож. У основи, реч је о преклопном ножу са једним или више сечива које у затвореном положају држи снажна опруга постављена са задње стране дршке. При отварању, негде на 90 степени сила опруге постаје неутрална да би поново деловала фрикцијом када је сечиво у отвореном положају.
Ови ножеви немају браву која осигурава сечиво у отвореном положају али с обзиром на то да сила при коришћењу делује у супротном смеру од онога за затварање ножа, ризик за корисника и не постоји изузев ако се нож не заглави у материјалу који обрађује.
Нож за Хаклбери Фина
Барлоу је и по имену и по форми типичан фолдер средње величине какав би се могао наћи у џепу Хаклбери Фина. Уз поменуте предности, додатни бонус је могућност да корисник одабере једно или два сечива од три понуђена (засечен клип-поинт врх, скоро симетрично обликован спер-поинт или шепфут са обореним врхом и равним резом).
![](/gallery/storage/2020_05/14/lionstil-2.jpg)
За материјал дршке бирате традиционало дрво или рог, до микарте или карбон-фибера. Титанијумски болстер може бити сив, у боји бронзе или плаво анодизиран. Челик сечива је врхунски поудер стил М-390, а цена се креће од 127 до 180 евра у зависности од жељене конфигурације.
Бестмен је нешто компактнији са краћим сечивом и болстерима на оба краја дршке, а у случају да се одлучите за два сечива биће постављена на супротне крајеве рукохвата. Ценовни распон и опције су као код модела Барлоу.
Гитано (у преводу "Циганин") је највећи слипџоинт чије конкавно цлип-поинт сечиво подсећа на наваха ножеве андалузијских цигана. Пет врста материјала за рукохват диктирају цену од 130 до 146 евра.
![](/gallery/storage/2020_05/14/lionstil-3.jpg)
![](/gallery/storage/2020_05/14/lionstil-4.jpg)
Прочитајте још: Како направити фиксне ножеве, ниске цене, али високог квалитета и употребљивости? Одговор је - ДРОП ФОРГЕД
Лионстил се потрудио да направи не тек пуке копије старих ножева, већ својеврсно унапређење основне идеје уз коришћење предности савремених решења.
Фото: Лионстил промо