Nakurnjak, kopita i ostali NAJBIZARNIJI odevni predmeti, a neki se i DANAS nose (FOTO)
Istorija obiluje primerima loše mode, ali neki odevni predmeti su bili opasni za zdravlje i život ljudi.
Gotovo da je nemoguće napraviti konačnu listu najružnijih, najlošijih i najglupljih odevnih predmeta u istoriji. Ipak, neki se izdvajaju po nepraktičnosti.
Pročitajte još: GROZNE SU, ali svi će nositi ove SANDALE jer su udobne (Foto)
1. Krinolina
Bile su izuzetno teške za nošenje, jer su dame imale problema da prođu kroz vrata, ali i da sednu. Izmišljene su sa ciljem da daju oblik suknji.vremenom su se izvitoperile i sredinom 19. veka su imale šest obruča! Ni jedna dama nije mogla sama da je obuče. Zahvaljujući apsolutnoj nepraktičnosti sa modne scene su nestale 1878. godine.
Većina nepraktičnih modnih predmeta uspevala je da se održi jedan vek.
2. Haljine od arsenika
Za viktorijansku eru se obično kaže da je bila najotrovnija. Hemijska kompanija je 1814. godine izmislila novu nijansu zelene i nazvali su je "smaragdna". Dame su ubrzo poludele za njoj i svaka je želela haljinu te boje. Boja je sadržala arsenik koji je izazivao osip, trovanje i smrt,
3. Nakurnjak
Muškarci su nosili helanke i mač - "ponos" je bio u velikoj opasnosti!
Ni muška moda nije bila imuna na loše trendove.
Početkom 16. veka muškarci su nosili mačeve i helanke, a to je bilo opasno za muški "ponos". Naročito je lepo stajao engleskom kralju Henriju Osmom. Ubrzo je problem rešen tvrdim "nakurnjakom" koji je bio popularan do kraja veka.
4. Perika
Kroz 17. i 18. vek šetali su ljudi sa visokim perikama koje su bile sve samo ne praktične. Perike su bile statusni simbol, pa je važilo pravilo što veća to bolja! Dobra strana ove mode je bio puder kojim su perike posipane, a mogao je da ima miris lavande ili pomorandže. Francuzi su bacili perike posle Revolucije, a u Engleskoj je uveden porez na puder. Prirodna kosa se vratila u modu do kraja 18. veka.
Pročitajte još: Ovaj odevni komad MORATE poneti ovog leta! Pozajmite iz MAMINOG devojačkog ormara (Foto)
Kopita
Neudobne cipele nikada nisu prestale da se nose, ali kroz istoriju žene su imale beskonačnu toleranciju na bol da bi bile poželjne. U 16. veku Italijanke i Španjolke su pronašle zanimljiv način da pokažu bogatsvo i socijalni status.
Platforme su se održale do 21. veka iako su nepraktične.
Nosile su cipele u obliku kopita na kojima su bile visoke i nisu mogle da se kreću slobodno.