· · Коментара: 3
ИСТОРИЈА

Немци НИСУ напали СРБИЈУ 6. априла у Београду - Прича је потпуно ДРУГАЧИЈА

Први напад Немачке на Србију није се догодио шестоаприлским бомбардовањем, а туристи који посете Хидроцентралу Ђердап могу да дознају праву истину.

Depositphotos_216819568_s-2019.jpg
Фото: Депозит

Улазница у ХЕ Ђердап кошта 300 динара, а туристи који желе да виде како вода производи струју треба да се најаве Туриситчкој организацији Кладово и врата су им отворена.

Прочтиајте још: А како ви узимате храну? У СРПСКИМ хотелима осмишљен КОРОНА прибор (Фото)

Турбине ХЕ Ђердап се после пола века ремонтују, а туристе призор огромне хале оставља без даха. Хидроцентрала се налази на 942. километру од ушћа Дунава и са њој је почео економски процват Кладова. Галерија је за туристе отворена током читаве године, а водичи са задовољством причају о историји читавог краја.

Потопила и зауставилa
Због бране су заустављене црноморске рибе да узводно плове Дунавом, па више нема кавијара од јесетре. Већи проблем су имала места Голубац, Доњи Милановац, Текија и још неколико села која су потопљена, па су пресељена.
Најважније стратешке тачке на Дунаву налазе се код Кладова.

- Многима је најзанимљивија прича о Трајановом мосту, као и изградњи хидроцентрале, али овде се дешавала историја много пута, јер су управо овде Немци први напали Србију 1941. године, па тек сутрадан 6. априла је бомабрдован Београд - каже Весна Ђикановић из Туристичке органзације Кладово.

Наиме, 5. априла око 1.30 ноћу су Немци под окриљем мрака из Румуније напали Кладово. Они су напали Сипски канал где је локомотива превлачила бродове.

Туристичка галерија ХЕ Ђердап Фото: ТОС

- На овом месту се налазе две најважније стратешке тачке Ада кале и Сипски насип са којих се контролише Дунав - истиче Ђикановићева.

Сипски канал су, иначе, свечано, уз грмљавину топова, отворили краљ Александар Обреновић, цар Фрања Јосиф и румунски краљ Карол 27. септембра 1896. године. Сипски насип је решио проблем превођења бродова опасним делом Дунава који је имао вирове, подводне стене, а и ниво воде се често мењао током дана. Бродове су вековима провлачили лоцови, специјално обучени капетани, а када је направљен насип прво реморкер, па парна локомотива.

Немци су напали Кладово из правца Румуније.

Три сата пре напада на југословенске аеродроме започео је "посебни подухват" и гуменим чамцима су се 54 припадника специјалних јединица Бранденбург гуменим чамцима пребацили на нашу територију и део је одмах отишао у Кладово. Сипски канал је заузет, а официри су затечени у слављу у пансиону "Дубровник" и убијени. Војска у Кладову је онеспособљена и напад на Југославију је могао да почне.

Прочитајте још: Србија се налази на листи ЦРНОГ ТУРИЗМА: Промовишу места нашег страдања

Изградња Хидроцентрале Ђердап почела је 1954. године и од када је отворена за туристе постала је права туриситчка атракција.

Пошаљите Коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.